Furcsa események helyszíne lett Ung vármegye 1839-ben, amelyekről első kézből, egy orvos levelezéséből értesülhetünk. Szeghalmi Lőrinczet kollégái szokatlan kóresethez hívják egy fiatalasszonyhoz, akit borzalmas görcsök gyötörnek, ám ha beveszi a helyi varázsoló ember...
Furcsa események helyszíne lett Ung vármegye 1839-ben, amelyekről első kézből, egy orvos levelezéséből értesülhetünk. Szeghalmi Lőrinczet kollégái szokatlan kóresethez hívják egy fiatalasszonyhoz, akit borzalmas görcsök gyötörnek, ám ha beveszi a helyi varázsoló ember gyógyító porát, megkönnyebbül, ám igen furcsa módon: eleven varangyos békákat kezd szülni. Az esettel a tekintélyes szakmai lap, az Orvosi Tár is foglalkozik, Szeghalmi doktor pedig egyre inkább belebonyolódik a nyomozásba. Borzalmas gyilkosságok, megelevenedő halottak és bosszúálló szellemek között kell küzdenie az életben maradásért és a rejtély megoldásáért. Szerencséjére segítői is akadnak: a tanulatlan füves ember, aki a népi gyógymódok avatott ismerője, valamint a titokzatos és szép nemes hölgy, Endrődy Ilona, akibe az orvos beleszeret, és akit szintén halálos veszély fenyeget. A történetben immár kettejük boldogsága a tét.
A fennmaradt levelek tanúsága szerint, ha Szeghalmi Lőrincz történetesen nem az orvosi pályát választja, kivételes tehetségű író válhatott volna, stílusa és látásmódja egészen egyedi: az eseményeket sebészi pontossággal rögzíti, ám a szenvedély és a gyötrő kétségek minduntalan átütnek a szikár prózai anyagon.
Szeghalmi Lőrincz 1807-ben született polgári család sarjaként. Húszévesen iratkozott be a pesti egyetem orvosi karára.
Belgyógyászatot Bene Ferenctől, sebészetet Stáhly Ignáctól és Veleczky Jánostól, elméleti orvostant Bugát Páltól tanult. Egyetemistaként élte át az 1831-es kolerajárványt, ami több mint 200 ezer ember életét követelte Magyarországon. 1832-ben lett orvosdoktor, a cím elnyerése érdekében beadandó saját kezűleg írt kórtörténetei a váltóláz (malária) és a tüdőgyulladás kezeléséről szóltak. Ezt követően tanulmányútra ment Bécsbe, ahol fél évig sebészeti műtéttant tanult. 1834-ben tért haza, és még ugyanebben az évben sebészdoktori, majd szemészmesteri oklevelet is szerzett a pesti egyetemen. Ezután Ungváron alapított praxist. Eleinte úgy tervezte, hogy két-három esztendőt fog eltölteni ott, ám tovább maradt.1839 ősze, 1840 tavasza Szeghalmi életében igen mozgalmas időszak volt. Ennek eseményeit rögzítik most kiadott levelei. (A küldemények csomóját Kaposvárott találták meg néhány évvel ezelőtt, egy régi, egykor parókiaként szolgáló épület felújításakor.)Szeghalmi doktor életének további történéseit homály fedi. Elképzelhető, hogy lappanganak még valahol egyéb följegyzései, levelei, esetleg nyoma lehet tevékenységének a hazai levéltárakban; további kutatások kellenek ahhoz, hogy életpályáját ennél részletesebben felrajzolhassuk.
A Magvető Kiadónál eddig megjelent műveLevelek az árnyékvilágból (2012)
Amennyiben az Ön által választott könyvesbolt neve mellett
1-5
szerepel, kérjük kattintson a bolt nevére, majd a megjelenő elérhetőségeken érdeklődjön a készletről és foglalja le a könyvet.